W gminie Herby świętowano 100. rocznicę przyłączenia Śląska do Polski

25 czerwca br. miał miejsce Piknik Śląsko- Rycerski  z okazji 100. rocznicy przyłączenia Śląska do Polski pod patronatem honorowym Wójt Gminy Herby –   Iwony Burek.   Pogoda tego dnia dopisała, gromadząc mieszkańców na zorganizowanym  przez Gminny Ośrodek  Kultury w Herbach i Ochotniczą Straż Pożarną w Kalinie wydarzeniu.

Atrakcji było co nie miara, a więc każdy mógł znaleźć coś dla siebie i ciekawie spędzić czas. W programie artystycznym wystąpiły grupy działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Herbach: Mażoretki, Show Dance, Break Dance, Zespół Śpiewaczy „Złota Jesień”,  Zespół  Śpiewaczy „Lisowianki”. Przygotowana przez Bractwo Grodu Boronowskiego Wioska Rycerska  cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Jej rycerze z Lucjanem Imiołczykiem na czele   zaprezentowali życie rycerza na przełomie XIII I XIV wieku.  Wioskę uatrakcyjniły liczne konkurencje rycerskie adresowane  do małych i dużych uczestników eventu.  Nie brakowało śmiałków wśród publiczności,  która  aktywnie włączyła się w liczne konkursy: walki rycerskie, zapasy czy strzelanie z łuku.  Nieopodal wioski zorganizowana została przez pana Gabriela Habrajskiego wystawa ptactwa i zwierząt domowych.  Najmłodsi upodobali sobie wśród zwierząt królika, który szybko stał się gwiazdą wystawy. W ramach pikniku organizatorzy przygotowali  wystawy prac rękodzieła oraz atrakcyjne  mało znane  młodemu pokoleniu warsztaty rękodzielnicze.  Krystyna Mańka  z Lisowa przygotowała przepiękną wystawę prac wykonanych na szydełku: obrusy, wazon, serwety. Agnieszka Olszok  z  kolei osobom  zainteresowanym   udzielała instruktażu z szydełkowania, dziergając cuda szydełkiem.   Duże zainteresowanie wśród  uczestników wzbudziły warsztaty  ceramiczne.  Pod okiem  rzeźbiarki Agnieszki Mitury Bagińskiej dzieci i dorośli wykonywali z gliny m. in. przedmioty użytku codziennego.  Uczestnicy także wykonywali kartki okolicznościowe pod okiem  rękodzielniczki  Bożeny Lubos, a także szyli  maskotki. Na najmłodszych czekała także strefa animacyjna z malowaniem twarzy, brokatowymi tatuażami czy tez dmuchaną zjeżdżalnią.   Nie zabrakło także stoiska z przysmakami z pszczelarskiej pasieki  należącej do mieszkańców gminy – Państwa Bartciszyn. Dużym wyczynem było przybić sobie piąteczkę ze szczudlarzem – panem Adrianem, który  spacerował pośród gości na swych długich metalowych nogach.  Pan Adrian przygotował z myślą  o najmłodszych różne zabawy,  puszczanie baniek mydlanych oraz naukę chodzenia na szczudłach. Istniała także możliwość przejażdżki na koniach ze Stadniny Szafran w Lisowie.  Czymże byłaby  impreza gdyby nie pokazy wozów strażackich przygotowanych  przez strażaków z OSP Kalina i  OSP Lisów. Strażacy  dla ochłody  zorganizowali  także kurtyny wodne, które cieszyły się zainteresowaniem, szczególnie wśród najmłodszych.  Opiekę medyczną sprawowała Grupa Ratownictwa Specjalistycznego Ochotniczej Straży Pożarnej „Strażacy Wspólnie przeciw Białaczce”, która nie tylko zabezpieczała imprezę  medycznie, ale prezentowała RKO na fantomach.

W  ramach wydarzenia rozegrana została  Symultana Szachowa z Wicemistrzem Polski – Romanem Tomaszewskim pod patronatem Starosty Lublinieckiego Joachima Smyły.   W rozgrywkach szachowych wzięło udział kilkudziesięcioro uczestników z województwa śląskiego zróżnicowanych wiekowo.  Podczas każdej z rund wyłonionych zostało po 2 najlepszych zawodników przez  Romana Tomaszewskiego, który ostatecznie zadecydował o przyznaniu po  2   zwycięzców:  I, II i III miejsca.

Zwycięzcami tejże edycji zostali:

I miejsce ex aequo – Patryk Kluska, Antoni Kaczmarzyk

II miejsce  ex aequo – Krzysztof Olszewski,  Piotr Czudaj

III miejsce  ex aequo –Wojciech Zdunek, Marcel Mirowski

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Starostwom Powiatowe w Lublińcu, natomiast uczestnicy podziękowania i upominki ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Lublińcu, Gminę Herby,  Gminny Ośrodek Kultury w Herbach, Ochotniczą Straż Pożarną w Kalinie, Firmę Yawal, Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego w Kalinie  i  Zakład Mięsny Aleksandria.

Oprócz bogatej oferty dla duszy nie zabrakło także  przysmaków dla ciała. Można było zakupić kiełbaski z grilla z dodatkami, skosztować pajdy chleba z tłustym i ogórkiem kwaszonym, zakupić ciasto i kawę na stoisku Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej , a także piwo z żuka oraz lody  .

 

Gminny Ośrodek Kultury w Herbach i Ochotnicza Straż Pożarna w Kalinie  składają  serdeczne podziękowania  Wszystkim Osobom zaangażowanym w realizację przedsięwzięcia.  Dziękujemy: Mażoretki Soprano Herby z  instruktorem  Małgorzata Prowda, Show Dance z instruktorem Justyna Gola, Break Dance z instruktorem Damian Knop,  Zespół Śpiewaczy ” Lisowianki”,   Zespół Śpiewaczy  “Złota Jesień” z instruktorem Walenty Mazur, Roman Tomaszewski trener Grupy SZACH-MAT przy GOK Herby, Boronowska Orkiestra Dęta z instruktorem Tomasz Dulski, Bractwo Rycerskie Grodu Boronowskiego oraz Grupie Motocyklistów.

Wyrazy uznania i wdzięczności organizatorzy kierują do sponsorów za współpracę , życzliwość oraz przekazaną pomoc finansową lub rzeczową:   GALWAH Sp. z o o., spółka komandytowa; P.H. U. Domax w  Boronowie,   Spółce Akcyjnej Yawal, Engel Group Polska, Czech Wytwórni Oklein Drewnianych,  Firmie Gama BHP, Bankowi Spółdzielczemu w Koszęcinie, LDH-WMB sp. z o o., firmie Spidernet, firmie Usługi Transportowe Roman Klama,  Firmie BERG Budownictwo w Lisowie, Restauracji Ceglany Dom,  Zakładom Mięsnym Aleksandria,  Masarni BOROWE – wędliny z tradycją, JOKER -HERBY, GS „Samopomoc Chłopska” w Herbach,  RADEX Sp. z o.o.. Serdeczne podziękowania kierujemy pod adresem OSP Lisów, OSP Hadra,    Sołectwa Kalina , Sołectwa Łebki , ZPKWŚl Oddział w Kalinie, Nadleśnictwa Herby.

Za dokumentację fotograficzną z Pikniku Śląsko- Rycerskiego składamy podziękowania Wojciech0wi Smoleń.

Poniżej linki do fotorelacji z wyżej opisanego wydarzenia:

Piknik Śląsko Rycerski Cz.1 – Zdjęcia Google

Piknik Śląsko Rycerski cz.2 – Zdjęcia Google

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii strona główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.